Die ketogene Diät - www.lidagreen.de

Ketogenní dieta, běžně známá jako keto dieta, je populární nízkosacharidová dieta s vysokým obsahem tuků, která si v posledních letech získala oblibu díky svým potenciálním přínosům pro hubnutí a celkové zdraví. Cílem keto diety je přepnout tělo ze sacharidů na tuky jako primární zdroj paliva, a dosáhnout tak stavu ketózy. V tomto článku si projdeme základy keto diety a uvedeme několik vzorových jídelníčků, které vám pomohou začít.

Základy keto diety

Keto dieta je založena na jednoduchém principu: minimalizujte příjem sacharidů a zvyšte příjem tuků. Tím se tělo dostane do stavu ketózy, kdy jako primární zdroj paliva využívá tuky namísto glukózy. Při nízké hladině glukózy produkují játra ketony, které tělo využívá jako alternativní zdroj paliva.

K dosažení ketózy je třeba omezit příjem sacharidů na méně než 50 gramů denně. To může být obtížné, protože mnoho potravin obsahuje velké množství sacharidů, včetně obilovin, ovoce a škrobnaté zeleniny. Místo toho byste se měli zaměřit na konzumaci tučných potravin, jako je maso, ryby, vejce, ořechy a zdravé oleje.

Výhody keto diety

Potenciálních výhod keto diety je celá řada, včetně těchto.

Úbytek hmotnosti: mnoho lidí zjistilo, že při keto dietě hubne, protože může snížit chuť k jídlu a zvýšit pocit sytosti.

Zlepšení kontroly hladiny cukru v krvi: Keto dieta může být prospěšná zejména pro lidi s cukrovkou, protože může pomoci snížit hladinu cukru v krvi a zlepšit citlivost na inzulin.

Zlepšení zdraví srdce: Keto dieta může pomoci snížit hladinu LDL cholesterolu („špatného“ cholesterolu) a zvýšit hladinu HDL cholesterolu („dobrého“ cholesterolu).

Zlepšení duševní bystrosti: Někteří lidé zaznamenali při keto dietě zlepšení duševní bystrosti a koncentrace.

Příklady keto jídelníčků

Zde je několik příkladů typického dne keto diety:

Snídaně:
Slanina a vejce
Avokádo a uzený losos
Keto smoothie s kokosovým mlékem, špenátem a mandlovým máslem

Oběd:
Grilovaný kuřecí salát s avokádem a dresinkem z olivového oleje
Polévka vhodná pro Keto (např. brokolicová a sýrová polévka s dvojitou smetanou)
Salátové proužky plněné tuňákovým salátem s majonézou

Večeře:
Pečený losos s pečeným chřestem
Steak s přílohou ze žampionů a restovaným špenátem
Pizza s květákovou krustou a nízkosacharidovými přílohami (např. sýrem, rajčatovou omáčkou a feferonkami).

Svačiny mezi jídly:
Vařená vejce
Ořechy (např. mandle, makadamové ořechy nebo vlašské ořechy)
Sýry a uzeniny
Závěry

Keto dieta je oblíbený a účinný způsob, jak zhubnout a zlepšit celkové zdraví. Omezením příjmu sacharidů a zvýšením příjmu tuků je možné uvést tělo do stavu ketózy, kdy se jako palivo spalují tuky namísto glukózy. Přestože keto dietu není snadné dodržovat, může být pro mnoho lidí uspokojivým a uspokojujícím způsobem stravování. Díky příkladům jídelníčků v tomto článku můžete svou cestu za keto dietou začít správnou nohou.

Viz také Celkem 30