Die Paleo Diät - www.lidagreen.de

Paleo dieta: nízkosacharidová výživa

Paleo dieta, známá také jako dieta jeskynního člověka nebo dieta doby kamenné, je nízkosacharidová strava založená na potravinách, které jedli naši předkové v paleolitu. Tato dieta je známá svým zaměřením na celé, nezpracované potraviny, jako je maso, ryby, zelenina, ovoce a ořechy. Níže vám vysvětlíme základy paleo stravy a nabídneme vám několik vzorových jídelníčků, které vám pomohou začít.

Základy paleo stravy

Paleo strava vychází z potravin, které měli naši předkové k dispozici v období paleolitu, které trvalo přibližně od doby před 2,6 miliony let do doby před 10 000 lety. Tato strava se vyznačuje vysokou spotřebou živočišných bílkovin, zdravých tuků, jako je kokosový olej a avokádo, a nízkou spotřebou obilovin, luštěnin, mléčných výrobků a zpracovaných potravin.

Výhody paleo stravy

Potenciálních výhod paleo stravy je celá řada, například

Snížení zánětů: Paleo strava je bohatá na protizánětlivé potraviny, jako je ovoce, zelenina a zdravé tuky, které mohou pomoci snížit zánět v těle.

Lepší citlivost na inzulín: Vyloučením zpracovaných potravin a zaměřením se na nezpracované celé potraviny může paleo dieta zlepšit citlivost na inzulín a snížit riziko cukrovky 2. typu.

Úbytek hmotnosti: Paleo strava má přirozeně nízký obsah sacharidů a vysoký obsah bílkovin a zdravých tuků, což může přispět ke snížení hmotnosti.

Zlepšení celkového zdravotního stavu: Paleo strava je bohatá na živiny, jako jsou vitaminy, minerály a antioxidanty, které mohou přispět ke zlepšení celkového zdravotního stavu a snížení rizika chronických onemocnění.

Příklady jídelníčků paleo diety

Níže uvádíme několik příkladů typického dne paleo diety:

Snídaně:
Paleo: míchaná vejce s avokádem a restovaným špenátem.
Paleo smoothie s mandlovým mlékem, špenátem, bobulovitými plody a mandlovým máslem
Paleo snídaňová mísa se sladkými bramborami, klobásou a vejci

Oběd:
Grilovaný kuřecí salát s míchanou zeleninou, cherry rajčátky a zálivkou z vinaigrette
Paleo tuňákový salát s listovým salátem
Zeleninová polévka s kuřecím vývarem a pečenou zeleninou

Večeře:
Hovězí burger s hranolky ze sladkých brambor a salátem.
Grilovaný losos s pečeným chřestem a květákovou rýží
Špagety s masovou omáčkou a restovanou kapustou

Svačiny mezi tím:
Paleo müsli směs s ořechy a sušeným ovocem
Syrová zelenina s guacamole
Sušené maso vhodné pro paleo

Závěry

Paleo dieta je nízkosacharidová strava, která klade důraz na celé, nezpracované potraviny, jako je maso, ryby, zelenina, ovoce a ořechy. S příklady jídelníčků uvedenými v tomto článku můžete začít svou cestu s paleo stravou a využívat mnoha potenciálních výhod tohoto způsobu stravování.

Viz také Ketogenní dieta